Categories

مشخصه های مرغوبیت یک ظرف فیروزه کوب

 

فیروزه کوبی هنر عشق و علاقه است و شاید خود سنگ فیروزه این نشاط و انگیزه را به هنرمندان سخت کوش برای ساخت یک اثر باارزش می دهد. هنر فیروزه کوبی روی ظروف مختص اصفهان است و قدمتی طولانی دارد. فیروزه سنگی قیمتی است كه مرغوبیت آن از نظر تولید كنندگانش بسیار اهمیت دارد. مدتی است كه این هنر برخلاف دیگر هنرهای صنایع دستی كه رو به زوال هستند، با استقبال رو به رو شده و متعاقباً، تولید نمونه‌های تقلبی آن نیز افزایش یافته است.

چگونه فیروزه کوب اصل را از تقلبی آن تشخیص دهیم؟ 

سنگ فیروزه از لحاظ رنگی متنوع و دارای طیف رنگی از سبز تا آبی است و تمامی این محصولات از لحاظ رنگی با یکدیگر متفاوت هستند، در صورتی که در مشابه تقلبی آن تمامی محصولات دارای رنگی یکنواخت هستند؛ بنابراین هر چه تنوع رنگی فیروزه‌کوب‌ها بیشتر باشد، مرغوب‌تر است.

نشانه‌های یك فیروزه كوبی اصل چیست؟

ابتدا سنگی كه استفاده شده مورد توجه است. سنگ نیشابور بسیار مرغوب تر است،‌اما امروزه از سنگ كرمان نیز استفاده می‌كنند كه مرغوبیت لازم را ندارد، شاید در زمان ساخت رنگ آن برابری كند،‌ اما به مرور زمان رنگ می‌بازد. دوم مراحل ساخت آن است كه باید رعایت شود. متاسفانه در برخی از كارگاه‌ها برای این كه روند تولید را تندتر كنند، بعضی مراحل ساخت را حذف می‌كنند. برای مثال زمانی كه كار ساب می‌خورد، در واقع اصل سنگ مشخص می‌شود و ممكن است خرابی داشته باشد، از این رو باید سنگ خراب را درآورند كه كاری وقت گیر است،‌ اما برخی به جای تعویض سنگ، آن را رنگ می‌زنند و زمانی كه پلی استر روی آن آمد، در ابتدا مشخص نمی‌شود كه رنگ است. تنها ضمانت واقعی این است كه فروشنده اجازه دهد مقداری از پلی استر را تراشیده و رنگ آن مشخص شود.      

فیروزه کوب چند نوع است؟     

فیروزه کوب‌ها را می‌توان از یک سو بر اساس تنوع رنگی‌شان تقسیم بندی کرد و از سوی دیگر بر اساس اندازه سنگ‌های به کار رفته در آن ها. همچنین ظروف فیروزه کوب را به دو نوع برجسته و غیربرجسته هم تقسیم بندی می کنند.

فیروزه کوب‌ها چطور قیمت گذاری می‌شوند؟ 

قیمت محصولات فیروزه کوب به اندازه، فلز  و میزان سنگ به کار رفته در آن بستگی دارد، اما نکته قابل توجه این است که با خرید این آثار از مکان های معتبر و مطمئن می توانید اطمینان داشته باشید که این محصول نه تنها با مرور زمان کم ارزش نمی شود، بلکه می توانید به عنوان سرمایه به آن ها نگاه کنید و در صورت نیاز آن ها را با ارائه فاکتور خرید و شناسنامه فیروزه ها، بفروشید.

گردآورنده: خانم اسکندری


Menu

Compare 0