Categories

هنر جعبه سازی

جعبه سازی یکی از هنرهای پرطرفدار در این زمان می­ باشد. عموم مردم به دلیل زیبایی این کار، از ساخت جعبه و خرید جعبه های فانتزی استقبال می ­کنند . همین باعث شده است که این هنر طرفداران زیادی را به خود جذب نماید و تنوع زیادی را در این زمینه شاهد باشیم .

جعبه ممکن است از مواد بادوام مانند چوب یا فلز یا از مواد غیربادوام مانند مقوا ساخته شده باشد. جعبه‌ها ممکن است بسیار کوچک یا بسیار بزرگ باشند. شکل آن­ ها متفاوت بوده و هرگاه بدون اشاره به شکل یا کاربرد خاصی از کلمه جعبه استفاده شود، منظور جعبه ای ست که مکعب مستطیل باشد. همچنین جعبه‌ها ممکن است از نوع جعبه­ های مقوایی باشند یا ممکن است درب (باز شونده یا کشویی) داشته یا نداشته باشند.

مراحل تولید جعبه جیر

 جعبه­ های جیر از ابتدای کار تا آماده شدن نهایی مراحلی را طی می­ کنند که در این قسمت به این مراحل اشاره می ­شود.

1)     تولید قطعات پلاستیکی:

برای تولید جعبه ­های جیر دو قطعه که یکی بدنه و دیگری درب جعبه است، باید ساخته شود. این قطعات بوسیله دستگاه تزریق پلاستیک یا دایکاست ساخته می ­شوند. برای این کار فرد باید ابتدا قالب­ هایی را که برای تولید قطعات جعبه موردنظر طراحی و ساخته شده، درون دستگاه جای گذاری کند. این قالب­ ها که دارای ویژگی­ های خاصی هستند، بایستی قبلاً تهیه شوند. سپس ماده اولیه ­ی تولید پلاستیک که معمولاً بصورت دانه­ های ریز است، درون محفظه مخصوص دستگاه ریخته می­ شود. پس از روشن شدن دستگاه، تا پایان ماده، بطور خودکار قطعات موردنظر تولید شده و درون مخزنی جمع می­ شوند.

2)     پرداخت:

پس از تولید قطعات پلاستیکی، زائده ­ها و لبه­ های ناهموار آن­ ها با یک سوهان یا سمباده نرم هموار شده و از آسیب به پارچه و دست در هنگام تولید یا استفاده جلوگیری می ­کند.

3)    لولاگذاری:

دو قطعه پلاستیکی بدنه و درب با یک قطعه فلزی لولا مانند که دارای خاصیت فنری است به یکدیگر متصل می­ شوند. خاصیت فنری به خاطر این است که وقتی درب جعبه باز یا بسته می ­شود، در همین حالت مانده و به راحتی حرکت نکند. این قطعه لولایی معمولاً به قطعات پلاستیکی چسبانده یا لحیم کاری می­ شود.

4)    روسازی:

در این مرحله روی قسمت بیرونی قطعات یک لایه پارچه ای به جنس جیر کشیده می­ شود. در تولید این جعبه ­ها معمولاً از پارچه جیر به جای پارچه مخمل استفاده می­ گردد.

5)    توسازی:

در طی مرحله توسازی فضای درونی جعبه به وسیله پارچه ای که معمولاً پارچه ساتن است پوشانده شده و لبه­ های پارچه نیز در درون جعبه چسبانده می­ شود. نیازی نیست که حتماً پارچه درون جعبه صاف باشد. استفاده از پارچه به مقدار بیشتر از فضای درون جعبه و جمع و چروک شدن پارچه در فضای داخلی جعبه، زیبایی جعبه را دوچندان می­ کند.

جعبه چوبی

جعبه ­ی چوبی از بهترین بسته بندی­ هایی است که بشر در طول زمان از آن استفاده می ­کند. از مزیت­ های جعبه های چوبی می­ توان به مقاومت بالا و زیبایی و تنوع خاص این نوع بسته بندی اشاره کرد. این نوع بسته بندی در صنایع دستی مورد استفاده قرار می ­گیرد و جزو بسته­ بندی هایی است که در تمام صنایع جزو محبوب ترین بسته بندی هاست و این نوع بسته بندی باعث خاص شدن محصول و فروش خوب آن می ­شود .

نکات مهم در تولید جعبه چوبی

-         جعبه چوبی را باید متناسب با وزن کار ساخت یعنی اگر وزن کار بالاست باید از چوب­ های با ضخامت بالا استفاده کرد و ایراد چوب ­های ضخیم دراین است که از ظرافت کار می­ کاهد یعنی هر چقدر جعبه چوبی ظریف تر باشد کار زیباتر است. در تولید جعبه چوبی باید به این نکته توجه نمود.

-   استفاده از یراق مناسب در تولید جعبه چوبی بسیار مهم است. باید متناسب با نوع جعبه چوبی، یراق موردنظر استفاده شود.

-  برش و حکاکی روی جعبه های چوبی می ­تواند با استفاده از لیزرهای برش و حکاکی چوب انجام شود که نتیجه نهایی کیفیت و ظرافت بالاتری نسبت به روش ­های دیگرِ ساخت جعبه­ های چوبی خواهد داشت.

گردآورنده: آقای سید نصیر کتابی

 


Menu

Compare 0